Hrazdy

30 produkty
Hrazdy

Hrazda je najvhodnejší nastroj pre tých, ktorí radi cvičia s vlastnou váhou a preferujú cvičenie v domácom...

Hrazda je najvhodnejší nastroj pre tých, ktorí radi cvičia s vlastnou váhou a preferujú cvičenie v domácom prostredí. Môžete si vybrať buď hrazdu dverovú alebo hradzu viacúčelovú . Pre posilňovanie a cvičenie s vlastnou váhou si môžete u nás vybrať v našom eshope niektorý produkt hrázd. V našom internetovom obchode určite nájdete hrazdu do zárubne alebo hrazdy nad posteľ. 

Medzi najdôležitejšie fitness predmety, určite patria hrazdy. Hrazdy si určite pamätáte už zo školských čias. Na hrazdy v telocvičniach prikazujú telocvikári svojim žiakom či študentom, aby sa na ne zavesili a udržali čo najdlhšie. Vďaka tomuto sa snažili telocvikári zistiť, ktorí z ich študentov dokáže udržať váhu svojho vlastného tela čo najdlhšie. Cvičenie pomocou hrazdy na posilňovanie vôbec nie je jednoduché. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že hrazda na posilňovanie je fitness nástroj, ktorý je veľmi jednoduchý a tak aj cvičenie na ňom vôbec nie je náročné. Opak je však v prípade hrazdy na posilňovanie pravdou. Na cvičenie pomocou hrazdy potrebujete dostatok fyzickej sily a lepšiu fyzickú kondíciu.

Okrem školských telocviční sa hrazda na cvičenie nachádza tiež aj vo fitness centrách alebo verejných telocvičniach. V prípade fitness centier alebo verejných telocviční by sa malo hovoriť skôr o hrazde na posilňovanie. Každopádne, či už hovoríte hrazda na cvičenie alebo hrazda na posilňovanie, ide v konečnom dôsledku o hrazdu, ktorú môžete nájsť či už v školských telocvičniach, verejných telocvičniach alebo fitness centrách.  Hrazda potrebuje totiž dostatok priestoru, preto môže byť jej umiestnenie vhodné práve v týchto miestnostiach. Samotná hrazda na posilňovanie je dostatok veľká najmä, čo sa týka rozmerov. Samozrejme, závisí aj od toho, pre aký druh hrazdy sa rozhodnete. O tom, aké druhy hrázd na cvičenie poznáme sa ešte v rámci tohto článku zmienime nižšie. Skutočnosť existencie viacerých hrázd je veľkou výhodou pre každého cvičiaceho, pretože umožňuje vybrať si presne takú hrazdu, ktorá bude najlepšie vyhovovať jeho priestorovým potrebám.

Predovšetkým je dôležité si uvedomiť, prečo sa vlastne tak rozšírene používajú hrazdy na cvičenie alebo hrazdy na posilňovanie? Na túto otázku sa dá veľmi ľahko prísť vtedy, keď si veľmi dobre uvedomíme, aké cviky umožňujú hrazdy. Ide predovšetkým o zhyby. Vďaka zhybom sa dajú dokonalo precvičiť horné partie ľudského tela. Hrazda na posilňovanie je tak vhodná na zvýšenie svalového objemu v oblasti bicepsu, tricepsu, prsných svalov, deltových svalov a krížového svalu. Posilňovanie týchto svalových partií je obľúbenejšie u mužov ako u žien. Taktiež je veľkou pravdou, že z estetického hľadiska je oveľa prijateľnejšie u mužov ako u žien. Všetko a platí to aj pri posilňovaní, je však otázkou priorít.

Naberanie svalového objemu a fyzickej sily v tejto oblasti je tiež vhodné aj z estetického hľadiska. Sú to práve svaly horných partií, ktoré sú najlepšie viditeľné. Je to z toho dôvodu, že tieto svaly sú veľmi dobre viditeľné, nakoľko ich počas roka nosíme skoro stále odhalené. Počas jari a leta zvykneme nosiť tričká s krátkym rukávom. Vtedy dokážu veľmi dobre vyniknúť svaly horných partií. Ak sa začnete pravidelne venovať zhybom pomocou hrazdy na posilňovanie, určite si to po čase všimnú ľudia z vášho okolia. Je to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa posilňovaniu pomocou hrazdy venujú muži. Chcú, aby ich vyšportované telo začalo obdivovať nežnejšie pohlavie. Určite je to práve hrazda na cvičenie, ktorá môže pomôcť mužom zvýšiť svoju atraktivitu. Vďaka pravidelnému cvičeniu pomocou hrazdy na posilňovanie budete môcť vidieť zmenu stavby vášho tela. Môžete sa tak poďakovať v prvom rade sami sebe, že sa vám podarilo zmeniť svoje telo. Prekonať sám seba, to je jedna z najnáročnejších životných výziev, aké vôbec existujú.

Ako sme sa už vyššie zmienili, tak existuje viacero druhov hrázd na cvičenie alebo hrázd na posilňovanie. Pri ich výbere musíte vziať do úvahy najmä svoje priestorové možnosti. Niektoré druhy hrázd sú totiž určené predovšetkým do rozľahlejších priestorov, kde je možné umiestniť hrazdy, ktoré zaberú viacej miesta. Práve preto sú hrazdy ako stvorené na používanie vo verejných telocvičniach a fitness centrách. Hrazda, ktorá si vyžaduje na pravidelné používanie najviac priestoru je práve stacionárna hrazda. Svojou veľkosťou je pomerne rozľahlá, preto potrebuje dostatok miesta na svoje umiestnenie. Bradlá stacionárne sa práve preto vyskytujú najmä vo fitness centrách, ktoré dokážu efektívne disponovať dostatkom priestoru.

Ak však patríte medzi ľudí, ktorí žijú v byte, či už na dedine alebo na sídlisku, nemusíte zúfať. Práve pre vás sú k dispozícií hrazdy medzi dvere. Už z ich samotného názvu vyplýva, že hrazda medzi dvere je určená na vykonávanie zhybov pomocou hrazdy, ktorá je umiestnená medzi dverami. Dnes, keď už je možné na trhu zohnať veľa rôznorodého tovaru nie je žiadnou výnimkou, ak narazíte na dverovú hrazdu, ktorú je možné nasadiť medzi dvere, teda medzi zárubne, vykonávať na nej zhyby a následne ju dať spomedzi zárubní dole. Nazýva sa tiež aj prenosná hrazda do zárubne. Ďalšie dverové hrazdy zasa po ich montáži medzi zárubne dverí nie je možné opakovane po použití dávať dole. Mohli by sme kľudne konštatovať, že táto hrazda je ako stvorená na umiestnenie do bytu.

Okrem hrazdy do zárubní a stacionárnej hrazdy poznáme tiež aj stropnú hrazdu.  Pri kúpe stropnej hrazdy musíte tiež vziať do úvahy veľkosť priestoru, do ktorej ju plánujete umiestniť. Zo samotného názvu hrazdy do stropu vyplýva, že sa montuje do stropu. Nevýhodou hrazdy do steny je predovšetkým skutočnosť, že následne ju nie je možné, viackrát, opakované dávať dole a neustále tak premiestňovať z jedného miesta na druhé. Ak sa teda už raz rozhodnete pre kúpu hrazdy do stropu, mali by ste myslieť na to, že ju v miestnosti, do ktorej sa ju rozhodnete umiestniť budete mať neustále. Dalo by sa tak povedať, že hrazda do steny vám tak bude stále pripomínať, že ste sa rozhodli urobiť pre seba a svoje telo niečo dobré a to je zvyšovanie fyzickej sily a naberanie svalového objemu.  Prekonať samého seba je azda jednou z najťažších úloh, na akú sa človek môže podujať. Táto  hrazda je tak určená na umiestnenie do domu.

Špecifickým druhom hrazdy je práve závesná hrazda. Jej veľká výhoda spočíva v tom, ako už zo samotného názvu vyplýva, že je určená na zavesenie. Na rozdiel od hrazdy do bytu alebo od hrazdy do domu je závesná hrazda nenahraditeľná v tom, že ju môžete zavesiť na bezpečné a zároveň veľmi pevné miesto a následne ju po použití jednoducho zložiť  na bezpečne uskladniteľné miesto. Musíte však aj pri kúpe tejto hrazdy brať do úvahy skutočnosť, že závesná hrazda je, čo sa týka rozmerov, dostatočne veľká, preto musíte mať dostatok priestoru na jej uskladnenie. Ak však nájdete v skrini alebo v šatníku dostatok priestoru, v tomto smere by určte nemal byť žiaden problém. Závesná hrazda je preto určené ako do bytu, tak aj do domu. Táto hrazda je preto nielen interiérová, ale tiež aj exteriérová.

Mali by ste pri kúpe hrazdy dbať aj na materiál, z ktorého je vyrobená. Nie je totiž hrazda ako hrazda. Ak ste sa už na základe svojich priestorových, ale tiež aj časových možností rozhodli, ktorú hrazdu si vyberiete, mali by ste myslieť aj na materiál, z ktorého bude vaša budúca hrazda. Dnes si už môžete hrazdu vybrať nielen podľa druhov, o ktorých sme sa zmienili vyššie, ale tiež aj podľa materiálu. Vo všeobecnosti platí, že čím je hrazda drahšia, tým kvalitnejším materiálom disponuje. Naopak, hrazdy, ktoré sú lacné, sú vyrobené z menej kvalitných materiálov, preto ani nie je možné očakávať, že vám vydržia tak dlho, ako drahé hrazdy.

Kľúčovým sa pri výbere hrazdy stáva tiež aj jej umiestnenie v rámci priestoru. Keď už ste sa rozhodli pre bradlá stacionárne, do dverí, do zárubne alebo závesné, mali by ste tiež veľmi dobre zvážiť miesto, do ktorého sa ich rozhodnete umiestniť. Nie každý má doma dostatok miesta na to, aby ich mohol plnohodnotne využívať na cvičenie a na posilňovanie. Bradlá na cvičenie môžete tiež používať napríklad na chate. Ak ste chatár srdcom aj dušou, tak potom umiestnenie na chatu bude pre vás určite najlepším riešením. Hrazda do dverí predstavuje tiež ideálne riešenie pre ľudí, ktorí žijú v byte. Táto hrazda je tak priam ako stvorená na umiestnenie do bytu.

Ak sa pýtate, aké cviky umožňujú hrazdy na posilňovanie, tak sú to zhyby. Dalo by sa povedať, že zhyby sú špecifické v tom zmysle, že umožňujú, cieľavedomé, zámerné a systematické posilňovanie svalovej nachádzajúcich sa v hornej časti ľudského tela. Medzi tieto svaly patria najmä deltový sval, veľký prsný sval, biceps, triceps. Výhoda posilňovania týchto svalov je užitočná aj preto, lebo ide o tie časti tela, ktoré zvykneme nosiť počas roka najviac odhalené.  Počas jari a leta zvykneme totiž nosiť oblečenie s krátkym rukávom a vtedy dokáže najlepšie vyniknúť svalový objem bicepsov a tricepsov.  Taktiež tieto svaly môžu vyniknúť aj počas chladnejších jesenných a zimných mesiacov. Je síce pravdou, že vtedy zvykneme nosiť tričká s dlhým rukávom, ale aj pod nimi dokáže vyniknúť svalový objem. Jedinečnou samozrejmosťou pravidelného cvičenia, nielen pomocou hrazdy na zhyby, je tiež aj odmenou zlepšenie fyzickej kondície.

Samotný prenos mobilnej hrazdy vôbec nie je náročný časovo ani priestorov, pretože mobilná hrazda sa dá kedykoľvek a veľmi jednoducho rozložiť, použiť, zložiť a následne ľahko premiestniť na iné miesto. Každá z vyššie spomenutých hrázd je má svoje špecifiká, preto je pred jej kúpou veľmi dôležité zamyslieť sa nad tým, čo všetko vlastne od svojej hrazdy očakávate a kam ju chcete umiestniť. Mali by ste tiež myslieť aj na frekvenciu jej používania. Svojou konštrukciou najstabilnejšie sú práve fixné hrazdy, teda stacionárne hrazdy, ktoré sa nezvyknú po zložení premiestňovať na iné miesto. Taktiež sa na trhu nachádzajú aj teleskopické hrazdy, ktoré nachádzajú svoje jedinečné využitie práve vo vonkajšom prostredí, teda v exteriéry.  Tieto hrazdy sa vo veľkej miere nachádzajú práve vo fitness centrách.

Ďalší aspekt, ktorý musíte zvážiť pri kúpe hrazdy je samozrejme aj finančné hľadisko. Kúpa novej hrazdy v konečnom dôsledku nie je vôbec lacná záležitosť. Samozrejme, závisí to aj od druhy kupovanej hrazdy. Taktiež by sa dalo povedať, že čím je hrazda svojimi rozmermi väčšia, tým je drahšia. Možno aj práve preto sú hrazdy stacionárne drahšie ako tie, ktoré je možné jednoducho umiestniť medzi dvere. Cena hrazdy sa odvíja aj od použitého materiálu, z ktorého je samotná hrazda vyrobená. Ak nechcete za hrazdu veľa utratiť, stačí sa pozrieť, čo ponúka bazar.Pri hrazde, podobne ako pri iných fitness zariadeniach však nie je dôležitý len materiál, ale tiež aj ich správna starostlivosť. Hrazdy na cvičenie, rovnako ako ďalšie zariadenia na posilňovanie vôbec nie sú náročné z hľadiska udržiavania. Postačí, ak ich zhruba raz za dva týždne umyjete pomocou handry namočenej v teplej mydlovej vode.


Viac

Podkategórie